مقبره عمو عبدالله

 عمو عبدالله کارلادانی که با نام های عمو عبدالله صقلایی یا سقلابی هم شناخته می شود همان فردی است که آرامگاهش در زیر ایوان منارجنبان قرار دارد. اطلاعات زیادی از زندگی وی در دست نیست، تنها اطلاعاتی که در این باره داریم همان چیزی است که بر روی سنگ قبر وی نگاشته شده؛ روی سنگ او این چنین آمده است که: هذا قبر الشیخ الزاهد البارع المتورع السعید المتقی عمو عبداﷲ بن محمد بن محمود سقلابی رحمة ﷲ علیه و توفی فی السابع عشرة من شهر ذیحجة سنة ست عشرة و سبعمائة.

این قبر شیخ زاهد عمو عبدالله بن محمد بن محمود سقلابی است خدا او را رحمت کند او در هفدهم ذی الحجه ی سال هفتصد و شانزده به رحمت خدا رفت. برخی ساکنان اصفهان عقیده دارند لرزش بنای منارجنبان به دلیل عظمت و شکوه عمو عبدالله بوده و وی فردی بسیار بلند مرتبه بوده است. این عقیده ریشه ای کهن دارد و حتی در لغت نامه های گوناگون هم در مقابل نام عمو عبدالله کارلادانی این عقیده ذکر شده است، هم اکنون قبر وی در این ایوان در معرض دید عموم قرار دارد. خانه برای اجاره در اصفهان و خانه مبله برای اجاره روزانه در اصفهان در حوالی منارجنبان برای اسکان کاسفر نوروزی در اصفهان یافت می شود.
قبرهای دیگر
هر گوشه ای از ایوان منارجنبان را که بنگرید گوری را خواهید دید که با سنگ های قبر سفید رنگ خودنمایی می کنند. در راهنمای بازدید از منارجنبان آمده است که: سنگ قبرهای موجود مربوط به دوره صفوی است که از قبرستان های تاریخی محوطه ی بنای تاریخی منارجنبان جمع آوری شده اند، از شما بازدیدکنندگان خواهشمندیم که از نشستن روی آن ها خودداری کنید. گفته می شود که در سال های اولیه ساخت بنای منارجنبان محوطه اطراف این بنا قبرستان عمومی بوده است اما امروزه از آن قبرستان تنها چند قبر که در اطراف ایوان موجود هستند چیزی باقی نمانده است.
چله خانه منارجنبان
چله خانه به اماکنی گفته می شود که زاهدان و عارفان به مدت چهل روز به آنجا می رفتند و ریاضت می کشیدند. در بنای منارجنبان هم دو اتاق کوچک وجود دارد که چله خانه بوده اند. عرفا به داخل آن ها می رفتند و به مدت چهل روز با پروردگارشان خلوت می کردند.
امکانات رفاهی منارجنبان
میراث فرهنگی اصفهان تلاش بسیاری برای رفاه بازدیدکنندگان این بنای تاریخی کرده است. در هنگام ورود محوطه ای سرسبز و سنگ فرش شده برخورد می کنیم که رنگ و بویی تاریخی و ایرانی را به تازه واردها القا می کند.
فضای محوطه تمیز و دلرباست و دارای فروشگاه کوچکی است که بستنی و تنقلات می فروشد و همچنین اغلب فروشگاه های موقتی هم در این محوطه دایر هستند که سوغات و کتابچه های راهنمای بناهای تاریخی اصفهان را به گردشگران می فروشند و اشیایی جالب دارند. چایخانه ای سنتی هم در محوطه ی خارجی بنای منارجنبان وجود دارد که سبک کهن معماری این مکان را کامل کرده است.
همچنین وضوخانه، سرویس بهداشتی و یک نمازخانه کوچک هم برای برپایی نماز در این محوطه موجودند که برای رفاه مسافران و بازدیدکنندگان بنا تدارک دیده شده اند. رزرو مسافرخانه در اصفهان و رزرو هتل در اصفهان را از گزینه های انتخابی خود هنگام سفر به اصفهان قرار دهید.
بخش های مختلف بنای منارجنبان
معماری بنای منار جنبان

Related Posts